Kinoa Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Kinoa Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa'nın Önemi ve Faydaları

Kinoa, tahıl olmayan fakat tahıl gibi kullanılan bir bitkidir. Ana vatanı Güney Amerika'da bulunan And Dağları'dır. Kinoa, asırlar öncesinden İnkaların en önemli besin kaynağı olmuştur. NASA bile uzaya astronot gönderdiğinde beslenmeleri için kinoa kullanmıştır. Besin değeri oldukça yüksektir. Bu bitki, ıspanakgiller familyasından otsu bir bitkidir. Yaprakları hem etli hem de besleyicidir. Bitki, çiçeklerini salkım salkım açar ve bu çiçekler ufak tohumlara dönüşerek yüksek besin değeri sunar. Tüketilebilen kısmı, kurutulmuş ufak boncuk şeklindeki tohumlardır.

Kinoa Neden Önemlidir?

Pirinç ve buğday, dünya nüfusunu besleyen temel tahıllardır. Bu tahıllar, insanların temel protein ihtiyacını karşılar. Özellikle pirinç, bolca suya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Küresel ısınma ve dünyadaki su kaynaklarının azalmasıyla birlikte buğday ve pirinç üretiminde azalmalar olmuştur. Bu nedenle alternatif bitki arayışlarına girilmiştir. Alternatif bitki olarak kinoa düşünülmüştür. Bunun sebebi, yaşanabilecek su sıkıntısına rağmen su ve gübre sorunu olmayan, tüm topraklara uyum sağlayabilen ve çok daha fazla protein içeren bir bitki olmasıdır.

Kinoa Tohumu

Kinoa tohumları yenilebilir ve küçük görünmelerine rağmen oldukça besleyicidir. Bu tohumlar yüksek dozda protein ve temel aminoasitler içerir. Bitkisel gıdalar arasında en çok proteine sahip olanlardan biridir. Bu kadar proteinin bulunması, temel yapı taşlarındaki aminoasitlerden kaynaklanmaktadır. İnsan vücudunda 20 aminoasit bulunmaktadır ve vücut 9'unu üretememektedir. Bu nedenle yoğurt, et, süt gibi hayvansal gıdalar tüketilmelidir. Kinoa, eksik olan 9 aminoasitin tamamını içerir. Et ile kıyaslanabilecek kadar aminoasit bulunmaktadır. Ayrıca, aminoasitlerin emilimi ete kıyasla daha fazladır. Kinoa tohumu, lif, mineral ve vitamin açısından da zengindir. İçerisinde A, B, C, D ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bu kadar besleyici ve zengin içeriğe sahip olmasına rağmen neredeyse hiç kolesterol içermez. Ayrıca magnezyum, çinko, kalsiyum, demir ve fosfor açısından da zengindir.

Kinoa Faydaları Nelerdir?

İçermiş olduğu lif, kabızlığa iyi gelmektedir. Demir ise kansızlığa yarar. Kalsiyum, diş ve kemikleri kuvvetlendirir. Yaşlanmayı geciktirmesi ve cildi yıpranmaya karşı koruması, içerdiği süperoksit dismutaz enzimi sayesinde olur. Ayrıca serbest radikal hücrelerinin hasar görmesini engeller ve doku yenilenmesini sağlayarak kanser hastalığını engeller. Kalbin güçlenmesini sağlar. Baharda oluşan alerjilere karşı içerdiği kuersetin antioksidanı etkili olur. Birçok şeye deva olan kinoa, diyabete, adet sancısına, yüksek tansiyona ve magnezyum eksikliğine bile iyi gelmektedir. Yağ oranı oldukça düşüktür. Besin değeri yüksek olmasına rağmen kolay hazmedilir ve kilo aldırmaz. Her yaştaki insanlara uygun bir besindir. Özellikle vejetaryen ve veganlar için değerli bir besin kaynağıdır. Buğdaydaki gibi gluten içermediği için çölyak hastaları da tüketebilir. Bu kadar özelliği bir arada barındırdığı için tüm dünyada aranan bir besin olmuştur.

Kinoa ile Zayıflama

  • Yüksek proteinden dolayı tokluk hissi verir.
  • Kolesterolü artırmaz.
  • Kalsiyum içeriğinden dolayı metabolizmayı hızlandırır.
  • Diyet ve spor yapanlara enerji verir.
  • Vücutta ödem oluşmasını engeller.
  • Spor ve diyet yapanların kemik ve kas sağlığını korur.
  • Özellikle diyet yapan kişilerde kilo aldırmadan birçok besin ihtiyacını giderir.

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kokusu ve tadı baskın değildir. Kinoa'nın kendine has bir aroması vardır. Lezzetli ve hafif olan kinoa, pirincin ve bulgurun kullanıldığı yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Garnitür olarak yemeklerin içerisine ekleyebilirsiniz. Çorba ve pilav yerine koyabilirsiniz. Ayrıca haşladıktan sonra salataların içerisine de koyabilirsiniz. Bunun dışında et, tavuk ve sebze yemeklerinde de gayet hoş olmaktadır. Kek, kurabiye, ekmek, pilav ve dolma içerisine ekleyip kullanabilirsiniz. Müslilere ekleyebilmek için süt ile haşlayın ya da kavurabilirsiniz. Kinoayı un haline getirerek pasta, kek, kurabiye ve hamur işlerine de ekleyebilirsiniz. Kinoa tohumlarının çimlenmesini sağlayarak filizlerini soğuk yemeklerde ve salatada kullanabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoa Nasıl Tüketilir?

100 Gram Kinoa Besin Değeri

100 Gram Kinoa Besin Değeri

Kinoa Protein Değeri

Kinoa Protein Değeri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kinoa Zayıflatır mı?

Kinoa Zayıflatır mı?

Kinoa Diyeti Listesi

Kinoa Diyeti Listesi

Kinoa Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kinoa Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kinoa Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kinoa Fiyat

Kinoa Fiyat

Güncel

Kinoa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Kinoa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Güncel

Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Ne İşe Yarar?

Kinoa Ne İşe Yarar?

Kinoa Ekimi Nasıl Toprak İster?

Kinoa Ekimi Nasıl Toprak İster?

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Zayıflama Ürünü

Kinoa Zayıflama Ürünü

Kinoa Nasıl Yetiştirilir?

Kinoa Nasıl Yetiştirilir?